17. listopad - Státní svátek

17. 11. 2011

17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii
připomíná demonstrace studentů proti nacistické okupaci v roce 1939 a proti komunistickému režimu v roce 1989.
Od roku 1941 se 17. listopad slaví z rozhodnutí mezinárodního studentského sněmu v Londýně jako Mezinárodní den studentstva a připomíná nacistické perzekuce na českých vysokých školách v roce 1939. Během prvního výročí 28. října pod německou okupací proběhly v centru Prahy spontánní manifestace občanů. Toho dne byl v Žitné ulici postřelen německým vojákem z jednoucího auta medik Jan Opletal jdoucí ze služby v nemocnici. Na následky zranění zemřel. Jeho pohřeb dne 15. listopadu přerostl v demonstraci, když se průvod studentů vydal z Albertova přes Karlovo náměstí na Národní třídu a do Jungmannovy ulice. Dále pokračoval k Právnické fakultě, kde okupanti tvrdě zasáhli a manifestanty pozatýkali. Dva dny poté - 17. listopadu 1939 - jednotky SS  obsadily vysoké školy a koleje, pozatýkaly studenty, devět z nich popravily, další odvlekly do koncentračních táborů. Vysoké školy byly uzavřeny do konce války.
17. listopadu 1989 se tvrdý zásah komunistické policie proti pokojnému studentskému průvodu v Praze na Národní třídě stal počátkem pádu komunistického režimu. Policejní agrese vyústila v masové protikomunistické demonstrace a posléze i v generální stávku. Pod občanským tlakem byla komunistická strana zbavena politické moci, byla ustavena vláda národního porozumění a prezidentem byl 29. prosince zvolen Václav Havel. Přechod od komunistické totality k demokracii byl završen svobodnými volbami v červnu 1990.

Zákonem č. 167/1990 Sb., byl 17. listopad stanoven významným dnem ČSFR jako Den boje studentů za svobodu a demokracii, od roku 2000 je podle zákona č. 245/2000 Sb., slaven jako státní svátek České republiky - Den boje za svobodu a demokracii. Od roku 2001 je státním svátkem také ve Slovenské republice.
Průběh oslavy státního svátku vychází z tradice. Prezident republiky obvykle pokládá květiny k pamětní desce na Národní třídě. V roce 1994 pozval do Vladislavského sálu Pražského hradu zástupce studentů a v roce 1999 zde udělil Řád bílého lva nejvyšším představitelům států a vlád, kteří v roce 1989 přispěli k pádu železné opony a k obnovení demokracie v Evropě. V roce 2001 přijal prezident republiky na zámku v Lánech zástupce někdejších studentů z let 1939, 1968 a 1989.

17_11_1989-1.jpg