Povídání o hudebních nástrojích

15. 6. 2010

Přednáška seznamuje s historií vývoje hudebních nástrojů, sleduje jejich vývoj od prehistorických až po současné formy. Vše je provázeno praktickými ukázkami padesáti různých nástrojů všech dob. Posluchači se prakticky seznamují s téměř kompletní vývojovou řadou všech druhů dechových a strunných nástrojů, přičemž mají unikátní možnost vidět a slyšet kromě jiných také některé středověké či renesanční nástroje jako např. zvířecí rohy, chrotu, cink, křivý roh, loutnu, fidulu, psalterium, středověkou harfu apod.

Přednáška však také seznamuje s technologií výroby některých hudebních nástrojů a s hudbou v dějinách a to díky hudebním ukázkám odpovídajícím době každého nástroje. Žáci 1.stupně základních škol se do přednášky sami zapojují vlastním zpěvem, žáci 2.stupně základních škol a studenti středních škol se navíc seznamují s fyzikálními aspekty tvorby tónu jak u dechových tak i strunných nástrojů, rezonancí a šířením zvuku.

Mgr. Pavel Josef Macků, Ph.D.

Vybíráme: 35,- Kč