Ovoce do škol 21.11. - 27.11.

21. 11. 2011

MANDARINKA - 1 kus na žáka

ovoce-do-skol_resize.jpg

Mandarinky
Mandarinka je citrusový plod. Všechny druhy mandarinek (klementinky, sacumy) patří do skupiny jasně oranžových citrusových plodů s tenkou kůrou, která se dobře olupuje. Do Evropy byly dovezeny z Dálného Východu. Mandarinky se pěstují přes 3000 let a mají svůj původ v Číně.
Výběr
Pří koupi vybírejte mandarinky nepoškozené, beze skvrn a s jasnou barvou.
Příprava
Měkké mandarinky vydrží na dobře ventilovaném místě 3-4 dny. Pokud je budete skladovat příliš dlouho, mandarinky budou vysušené, bez šťávy. Kúra z mandarinek se může usušit a použít na ochucení cukru při pečení.
Použití
Mandarinky chutnají nejlépe sami o sobě. Kousky mandarinek se mohou polít horkou čokoládou nebo karamelem. Jsou také vhodné do ovocných salátů, čokoládové mousse a chutnají výtečně také jako džem nebo marmeláda.
Nutriční hodnoty
Mandarinky obsahují asi 35 kalorií ve 100 g, dále pak vitamín C a A, draslík, vápník a vlákninu.