Projdeme se po Zoo - Jiří Bílý

29. 5. 2012

Jiří Bílý
Muzikant, textař, aranžér, producent, scénárista žije a působí v Praze. Absolvoval pražskou konzervatoř Jaroslava Ježka – obory zpěv a textař-scénárista.
Je autorem vlastních textů a hudby. Tvoří texty a hudbu také pro další interprety (např. texty na nové CD Ilony Csákové - vyšlo 15. 5. 2008).
V letech 1992-1997 působí v kapele Kurtizány z 25. avenue, kde se autorsky podílí na tvorbě repertoáru kapely a se kterou nahrává několik alb.
Zabývá se také tvorbou hudby a textů reklamních spotů (Nivea, Creme Scholler - Manhattan Ice-Dream).
Po roce 1997 Jiří Bílý opouští kapelu Kurtizány z 25. avenue, vydává se na sólovou dráhu a v jeho tvorbě a vyjádření dochází k zásadnímu obratu.
 V roce 2000 vydává u firmy Sony Music Bonton debutové autorské album "Neptej se". Ke stejnojmenné písni z tohoto alba natáčí i videoklip. Dále následovalo koncertování po ČR s Bandem, společný program se Zdeňkem Vřešťálem a později v triu Z. Vřešťál - J. Bílý - O. Petr.
V roce 2003 Jiří Bílý a jeho Band realizovali společný program s Oskarem Petrem. Jedním z vrcholů této spolupráce bylo vystoupení před koncertem americké písničkářky Suzanne Vega v Kongresovém paláci v Praze 19. 6. 2003.
V letech 2003-2005 Jiří Bílý skládá hudbu a texty na nové CD "Na tělech ryb", jež vyšlo 19. dubna 2007 u vydavatelství Indies Happy Trails Records. 5.11.2009 vydává další CD, tentokrát s písničkami pro děti s názvem "Projdeme se po Zoo".  Kromě samostatných koncertů a programu pro MŠ započal rovněž v r. 2006 úzce spolupracovat se Speciální školou a Domem naděje v Litomyšli formou benefičních koncertů, jejichž výtěžek je věnován právě výše zmíněným institucím.