Jdi na obsah Jdi na menu
 


Varhanní pořad - O píšťalových varhanách

O píšťalových varhanách

- vznik, stavba a funkční principy nástroje

- délka největších a nejmenších píšťal, největší varhany u nás i na světě, prohlídka kůru

Skladby:

J.S.Bach – Toccata d-moll

Improvizace – Hra pouze nohama

J.S.Bach – Preludium in F

Improvizace – „Svatební den“ + Svatební pochod F.Mendelssohna

Délka trvání – cca 45 – 60 minut

Cena: 35,-Kč na žáka + doprava

 

 

reprezent.-foto.jpg

Martin Kubát
/*1975 v Ústí nad Orlicí/
 
je profesionální varhaník z východních Čech. Svoji profesionální dráhu započal na českobudějovické Konzervatoři, kde absolvoval obor hra na varhany (prof. M. Svobodová) a dirigování (prof. K. Fráňa a P. Chromčák). Svá studia rozvíjel na mnoha mistrovských kurzech s předními evropskými varhaníky (D. Roth, H. Hasselböck, E. Koimann, M. Sander, P. Eben a další).
 
K jeho největším úspěchům patří 2. cena na Mezinárodní varhanní soutěži v Mülheimu an der Ruhr a 1. cena na Mezinárodní soutěži mladých varhaníků v Opavě – varhanní improvizace. 
V letech 1994 – 2000 působil jako katedrální varhaník v Českých Budějovicích, od roku 2000 vyučuje varhanní improvizaci a liturgickou hru na Konzervatoři v Opavě.
Jako člen redakční rady časopisu Varhaník působí od května 2008.
 
Jeho koncertní činnost je velmi bohatá, ročně přes dvěstě vystoupení. Vedle klasických varhanních koncertů se specializuje na výchovné pořady s varhanní hudbou pro žáky zejména základních a středních škol na různá témata /J.S.Bach, O píšťalových varhanách, České baroko, Průřez Českou varhanní tvorbou apod./. Je zakladatelem Mezinárodního varhanního festivalu v Českých Budějovicích a spolupořadatelem Varhanního léta na Lipně. Umělecky spolupracuje se sólistou opery Slezského divadla v Opavě MgA. Zdeňkem Kaplem.
 
Pravidelně pořádá kurzy „Improvizace v liturgii“ pro kostelní varhaníky /Jihlava, Litomyšl,Počátky/ a komponuje drobné varhanní skladby pro použití v liturgické praxi. Je členem hudební sekce při Liturgické komisi královéhradeckého Biskupství a varhaníkem ve farnosti Dolní Újezd u Litomyšle.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Varhanní pořad